Marcin Świerc

Imię i Nazwisko: Marcin Świerc
Rocznik: 1985
Miejsce zamieszkania: Tam gdzie jestem…

Zacząłem biegać bardzo późno jak by nie patrzeć, ale widać  ;)
Nazywam się Marcin Świerc, pochodzę z małej miejscowości Lisowice w województwie śląskim. Biegam od 2002 roku. Jestem absolwentem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki. Opolskiej, trenerem II klasy sportowej.
Jako zawodnik specjalizuję się w biegach górskich, zwłaszcza ultra oraz SkyRace. Jestem sam sobie trenerem oda kilku lat, chętnie dzielę się swoim bogatym doświadczeniem, które zdobyłem podczas wielu zawodów sportowych. Zostałem pierwszym Mistrzem Polski w biegach górskich na długim dystansie (2010, 2012, 2013) oraz pierwszym Mistrzem Polski w SkyRace w Polsce (2012, 2013). Zdobyłem też doświadczenie w biegach ultra poza granicami naszego kraju, podczas których miałem możliwość walki z najlepszymi biegaczami na świecie, zajmując miejsca w ścisłej czołówce.

Jak to się zaczęło?
Przygodę z biegami górskimi rozpocząłem już w 2007 roku.  Od tamtej pory jestem zawodnikiem kadry narodowej – spełniło się moje marzenie, by występować w barwach mojego kraju. Reprezentowałem Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. Dzięki temu mogłem poszerzyć swoje doświadczenie sportowe o starty w różnych krajach świata. Pragnę osiągać nowe cele i wyzwania, które sobie stawiam.

W 2011 roku zadebiutowałem w maratonach górskich i ultra. Wraz z Piotrkiem Hercogiem wygrałem i pobiłem rekord trasy w kultowym Biegu Rzeźnika rozgrywanym na dystansie 80 km w Bieszczadach.
W 2012 roku powtórzyliśmy ten wyczyn doprowadzając nasz rekord do granic 8h 09 min. W minionym roku zostałem też rekordzistą trasy Maratonu Gór Stołowych (44 km) i Maratonu Karkonoskiego (44 km) oraz kilku innych imprez w Polsce. Do mnie też należy najlepszy w historii wynik wśród Polaków w Biegu 7 Dolin rozgrywanym na dystansie 100 km w Beskidzie Sądeckim.

W 2013 roku udało mi się zdobyć IX miejsce na Mistrzostwach Świata w biegu górskim na długim dystansie. Zostałem też Mistrzem Polski w biegu górskim na długim dystansie oraz obroniłem tytuł Mistrza Polski w Skyrunningu

Ulubione Zawody i dystanse: biegi typu skyrunning, 20km – 100km ( Marduła, Maraton Gór Stołowych, Krynica)
Najtrudniejszy start: pierwszy ultra, Rzeźnik 2011, doświadczyłem wielu ciężkich rzeczy, wspomnienia są mieszane.
Najpiękniejszy moment w biegowym życiu … to kiedy kończysz bieg, osiągnięcie mety jest zwieńczeniem ciężkiej pracy która trwała kilka miesięcy a nawet lat.
Ulubione treningi: wycieczki biegowe kiedy zwiedzam nowe tereny, ale myślę że każdy trening jest ważny ale i lubiany bo wiem że podnosi on moja dyspozycje.

Najbliższe starty: Transvulcania, Bieg Marduły, MŚ w Biegach Ultra w Chamonix, Bieg 7 Dolin, Grand Raid Reunion

Najwygodniej biega mi się w: cała seria S-Lab – stworzona przez profesjonalistów dla profesjonalistów.

Zegarek: Suunto Ambit w połączeniu z aplikacją Movescount jest najlepszym rozwiązaniem w sterowaniu i monitorowaniu treningiem. Dostarcza ogrom informacji dla mnie jako zawodnika i trenera. Dzięki niemu mogę rozwijać swój potencjał sportowy cały czas śledząc postęp.

Zapisy moich treningów i startów znajdziecie w serwisie Movescount:
http://www.movescount.com/members/MarcinSwiercPDS_20140331_0610-2

PDS_20140331_0644.2

PDS_20140331_0331